Anasayfa / Genel / Dijital Müzik Satışı – 1

Dijital Müzik Satışı – 1

 

dijitalsatış

Daha önceden ilan ettiğimiz gibi siz takipçilerimize kendi imkanlarınızla dijital platformlarda çalışmalarınızı nasıl yayınlayabileceğinizi anlatmaya başlıyoruz. Bu yazımızda aşağıdaki başlıkları bilgilerimiz dahilinde irdeleyeceğiz. Daha sonraki başlıklar için yazı dizimizi takip edin.

  1. Dijital Müzik Dağıtımı Nedir?
  2. Dijital Müzik Dağıtımı Sizlere Neler Kazandırır?
  3. Dijital Müzik Dağıtımına Aracılık Eden Siteler Hangileridir?
  4. Dijital Müzik Dağıtımı Aracı Site Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 

1.Dijital Müzik Dağıtımı Nedir?

-Dijital müzik dağıtımı tüm dünyada kullanılan itunes, apple music, spotify, deezer, amazon music, tidal, groove, youtube music, google play music gibi daha onlarca müzik servislerinde çalışmalarınızın yer almasıdır. Bu servislerde parçalarınızın satışlarından ve/veya dinlenmelerinden kazanç elde edebilirsiniz.

-Fakat bu servislerin youtube, soundcloud gibi sitelerden ciddi bir farkı var ki o da basit bir üyelikle içerik ekleyemiyor oluşunuz. Bu müzik servislerine çalışmalarınızı yüklemenin yolu ise aracı sitelerdir.

 

2.Dijital Müzik Dağıtımı Sizlere Neler Kazandırır?

-Müziğinizi müzik servislerinde yayınlamanız dünya çapında bir reklamınız olması anlamına gelir.

-İçeriklerinizin hakları korunur ve dünya standartlarında çalışmalarınız kayıt altına alınmış olur.

-Ayrıca müziğinizden ‘satış ve dinlenme’ yoluyla gelir elde edersiniz.

-Standart servislerin dışına çıkıp profesyonel bir adım atmış olursunuz.

 

3.Dijital Müzik Dağıtımına Aracılık Eden Siteler Hangileridir?

-Dijital dağıtım konusunda aracılık yapan birçok site bulunmakta. Yayın başına aldıkları ücret, kazancınızdan aldıkları komisyon, ödeme yöntemleri, yayın süresi, partner oldukları müzik servisleri, raporlama sistemleri, barkodlama sistemleri, haklarınızın korunması konularında birbirlerinden ayrılmaktalar.

-Başlıcası ve bizim irdeleyeceğimiz cdbaby.com‘dur. Bunun dışında tunecore.com, tunein.com gibi siteler de mevcut.

 

4.Dijital Müzik Dağıtımı Aracı Site Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

-Dijital dağıtım için bize aracılık edecek siteyi belirlerken dikkat edilmesi gereken konular: Yayın başına aldıkları ücret, kazancınızdan aldıkları komisyon, ödeme yöntemleri, yayın süresi, partner oldukları müzik servisleri, raporlama sistemleri, barkodlama sistemleri, haklarınızın korunması.

-Eğer şu anda PayPal’ın hala aktif olduğu bir ülke olsaydık mutlaka seçim için önümüzdeki seçenekleri arttırabilirdik. Çünkü PayPal’ın Türkiye’den çekilmesinden sonra dijital satış platformlarından elde edilen kazançları hesabımıza alabilmemizin yolları kapanmış oldu. Tabii ABD veya herhangi bir Avrupa ülkesinde banka hesabınız varsa o ayrı :)

-Fakat cdbaby.com bu sektördeki öncülüğüyle yine rakiplerine fark atmış oldu. Çünkü cdbaby.com’un size ödemelerinizi yapmasının seçeneklerinden biri de Payooner isimli bir dijital ödeme kanalıdır.

Payooner; aktif şekilde PayPal’ı uluslararası ticaret vs. işlerde kullananların zaten mevcut durumda kullandıkları bir alternatiftir.

-Sonuç olarak PayPal elimizi kolumuzu bağladığı için ve zaten sektörün öncüsü de cdbaby.com olduğu için biz incelememizi bu yönde yapacağız.

 

-Gelecek yazımızda ”cdbaby sanatçı üyeliği nasıl alınır? Üyelik alınırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Bir albüm veya single nasıl oluşturulur? Nasıl ödeme yapılır?” gibi konulara açıklık getireceğiz.  Payooner konusunu da hiç dert etmeyin, TRapindir yanınızda :)

-Biz bir sonraki yazımızı yayınlayana kadar bu yazıyla ilgili sorularınız varsa bize facebook sayfamızdan mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz yada bu yazı altına yorum yapabilirsiniz. Ben bunlarla uğraşmam derseniz de ”trap@trapindir.com” buradan bize ulaşabilirsiniz.

-Görüşmek Üzere (TRapindir Ailesi)

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir